Булімія: наслідки

Булімія є одним із порушень харчової поведінки та є психічним захворюванням. Для булімії характерні неконтрольовані напади їжі та подальша блювота, прийом проносних засобів або заняття спортом  з метою регуляції ваги . 

Булімія: наслідки для організму

Компенсаторна поведінка(блювання або вживання проносних засобів) призводить до недостачі вітамінів та мікроелементів

Окрім цього, організм може сповільнювати метаболізм через постійне голодування і тим самим різко скоротити споживання енергії.

Організм втрачає важливі солі (електроліти) через блювоту або виділення. Якщо це відбувається регулярно, як при булімії, то порушується  електролітний баланс  .  Нестача калію може спричинити небезпечні для життя серцеві аритмії (шлуночкова фібриляція) . Втрата калію також викликає запори .

Булімія також може мати наслідки для мозку : втрата натрію може спровокувати накопичення рідини (виникають набряки)

Останні дослідження показують, що булімія також може супроводжуватися втратою речовини мозку. Постраждалі можуть страждати від неврологічних симптомів  та зниження розумової працездатності в довгостроковій перспективі .

Дефіцит кальцію, вітаміну D та естрогену як пізній наслідок булімії призводить до втрати кісток (виникає остеопороз) . Нестача естрогенів може привести до патології в репродуктивній сфері.

Споживання одномоментно великої кількості їжі призводить до переростягнення шлунку та ураження слизової оболонки.

Булімія: наслідки блювоти

В результаті блювання  привушні залози запалюються і набрякають, створюючи типові  щоки «хом’яка» . Так звана рефлюксна хвороба виникає як пізній наслідок булімії, якщо сфінктер шлунка пошкоджується частими блювотою.  Кислий вміст шлунка атакує захисну емаль  зубів првогуючи розвиток карієсу. 

Булімія: психологічні наслідки

Булімія часто асоціюється з депресією та тривожними розладами. 

Булімія: причини

 Приблизно 90 відсотків пацієнтів – жінки, і лише десять відсотків – чоловіки.

Крім того, булімія зустрічається насамперед у західному світі. Західний ідеал краси -провокуючий фактор розвитку хвороби . 

Психологічні причини булімії

Багато страждаючих мають низьку самооцінку . Напади епізодів переїдання  при булімії часто супроводжується соромом і збільшує невпевненість у собі постраждалих. Це створює порочне коло невпевненості в собі, голоду та порушень харчової поведінки .

Багато буліміків страждали на анорексію в минулому  . Боячись набрати вагу, страждаючі викликають  блювоту або приймають проносні засоби , розробляють типову поведінку, що характерно для розладів харчування .

Булімія: можливі супутні захворювання

Не завжди зрозуміло, що є причиною і що є наслідком булімії. Багато людей, хворих на булімію, страждають одночасно від  депресії  . 

Це ж стосується тривожних розладів (панічні розлади,обсесивно-компульсивний розлад або соціальні фобії)  часто супроводжують булімію.   Виділення серотоніну -медіатора який відповідає за настрій, контроль поведінки та апетиту в мозку , може бути порушеним ранніми дієтами і  підвищити ризик виникнення булімії в майбутньому .

Багато страждаючих навряд чи  усвідомлюють та визнають власні проблеми. Вони сприймають лише тілесні сигнали, такі як голод або відчуття ситості обмеженій мірі. Ризик розвитку булімії також збільшується, якщо у членів сім’ї в анамнезі були булімія, депресія, обсесивно-компульсивний розлад .

Булімія: терапія

Булімія може завдати шкоди організму, яка зберігається навіть після успішної терапії . Чим довше триває хвороба, тим більший ризик  незворотних наслідків . Для постраждалих важливо визнати і ставитися до булімії як до хвороби .

Булімія: комбінована терапія

Булімія, як правило, має психологічні причини, проявляється у фізичних та психологічних симптомах і може мати серйозні фізичні наслідки . Тому булімію завжди слід лікувати за допомогою поєднання психотерапевтичної та медичної підтримки . Залежно від тяжкості булімії терапія може зайняти до декількох років.

Мета лікування – допомогти пацієнтам розірвати порочний цикл прийомів їжі-блювоти та повернутися до нормального та здорового харчування. Комбінована терапія зазвичай проводиться в амбулаторних умовах. У важких випадках стаціонарний прийом також може мати сенс. 

  • фізична регенерація та харчова терапія
  • Психотерапія
  • Залучення сім’ї

Булімія: харчова терапія

Хоча хворі на булімію майже завжди знають точну кількість калорій окремих продуктів, вони часто мало знають про здорове харчування та нормальну харчову поведінку. Для таких людей важливо готувати здорову їжу. Ці знання часто зменшують кількість прийомів їжі.

У  терапії дієтолог також аналізує попередню харчову поведінку. Разом із пацієнтом він створює плани прийому їжі, що запобігають тязі та неконтрольованому поїданням.

Булімія: медикаментозне лікування

Додаткове медичне лікування потрібно, якщо нирки або серце пошкоджені блювотою або зловживанням проносними засобами .

Булімія: психотерапія

Психологічне лікування необхідно при нервової булімії. Зазвичай це включає поведінкову терапію . У поведінковій терапії ті, хто страждає, перш за все, зміцнюють свою самооцінку, покращують сприйняття власних потреб і зменшують сумніви у собі. 

Крім того, в терапію може бути включена сім’я , щоб вирішити наявні конфлікти. Елементи мистецтва, музики або рухової терапії також можуть бути включені до лікування.

Тільки в рідкісних випадках люди з булімією можуть вилікувати себе . Майже третина постраждалих мають симптоми через деякий час без лікування.  Однак є перспективні підходи до терапії, які в першу чергу спрямовані на самодопомогу . Постраждалі також керуються терапевтами в цій формі лікування. Ви можете знайти більше інформації та допомоги у консультаційних центрах, лікарях та психотерапевтах.

Булімія: симптоми

Булімія проявляється в поєднанні психологічних, поведінкових і фізичних ознак. Стороннім людям важко розпізнати їх, через що булімію часто не помічають протягом тривалого часу.

В основному це пов’язано з тим, що люди хворі на булімію  зазвичай мають  нормальну вагу. Вони намагаються приховати свої напади їжі-блювоти ,  планують епізоди переїдання, щоб залишатись непоміченими. Проносні засоби приховують і приймають непомітно.

Інша форма булімії передбачає надмірне фізичне навантаження для протидії набору ваги .

При булімії напади їжі-блювоти виникають не рідше двох разів на тиждень і до декількох разів на день. Між гострими нападами переїдання   буліміки   переважно їдять тільки здорову їжу, яка низькокалорійна.

На відміну від анорексії, вага – не явна ознака булімії . Більшість  мають нормальну вагу . Видимим симптомом булімії є пошкоджені зуби,адже шлунковий сік руйнує зубну емаль.

Цей розлад харчової поведінки також схожий на інші залежності. Постраждалі часто думають про їжу ,її калорійність, склад,зацикленні над  контролем ваги . 

Булімія: діагностика

Діагноз “булімія” ставиться згідно  наступних критеріїв:

  • неконтрольовані епізоди переїдання та контрзаходи (блювота, проносні засоби, фізичні вправи) не рідше двох разів на тиждень
  • схема поведінки від переїдань  та блювоти, використання проносних засобів або надмірних занять спортом триває довше трьох місяців
  • наявна зацикленість  контролем маси тіла (наприклад, зважування кілька разів на день)
  • надмірна стурбованість формою тіла та вагою

Булімія: визначення

Булімія (bulimia nervosa) – розлад харчової поведінки . Люди, що страждають булімією, спочатку пожирають неконтрольовано велику кількість їжі , особливо продуктів із високим вмістом жиру та цукру. Відразу після епізоду переїдання постраждалі відчувають огиду, провину чи сором. та застосовують компенсаторну поведінку щоб ненабрати вагу .Між цими  епізодами неконтрольованого вживання їжі та  контрзаходів, страждаючі булімією надто дисципліновані щодо того, що їдять, та уникають усієї нездорової їжі. Люди, що страждають булімією, майже завжди приховують таку поведінку і намагаються приховувати епізоди переїдання та контрзаходи. Крім того, ті, хто страждає, часто не демонструють помітної втрати ваги .  Булімія часто залишається невизначеною протягом тривалого часу.

Види булімії визначаються залежно від типу контрзаходу, вжитого для поглинання калорій :

  • Булімія з блювотою
  • Булімія без блювоти 
  • атипова булімія

При всіх видах булімії харчові напади, що виникають кілька разів на тиждень, часто супроводжуються іншими заходами для схуднення. Крім голодування або надмірних фізичних навантажень, це також включає регулярне зловживання такими лікарськими засобами, як діуретики, пригнічення апетиту . Деякі люди з булімією, у яких також діабет навмисно порушують дозування інсуліну .

Булімія з блювотою

Це найбільш поширена форма булімії . Страждаючі намагаються викликати блювоту одразу після епізоду переїдання . Або хочуть швидко позбутися того, що їли, використовуючи проносні засоби або клізми. Цю форму булімії ще називають прийомом їжі-дроблення .

Булімія без блювоти 

Іншою формою є булімія без блювоти  .  Замість блювоти  ці люди, вдаються  до надмірних фізичних навантажень щоб спалювати спожиті калорії .

Атипова булімія

Може статися, що булімія не відповідає всім критеріям, зазначеним для діагнозу, але загальна картина все ж є клінічно актуальною. Наприклад, людина може мати регулярні епізоди переїдання , а потім викликати  блювоту або зловживати проносними засобами, але не турбуватись про власну вагу. Це атипова булімія .

Булімія та анорексія

 Подібно до людей, які страждають на нервову анорексію, хворі на булімію надто стурбовані своєю вагою та формою тіла. Хибне уявлення про власне тіло характерне для обох розладів .

Анорексія часто передує булімії. Іноді важко розмежовувати анорексію та булімію .  При анорексії може  бути повторне поїдання. Пацієнти, які страждають на анорексію, можуть також приймати контрзаходи, такі як блювота  або фізичні вправи. Існують також змішані форми обох захворювань.

Отже, головна відмінна риса – вага. На відміну від анорексії , при якій постраждалі втрачають багато ваги, булімія часто не призводить до помітного схуднення , може бути незначна зайва вагою. Діагноз анорексія у дорослих встановлюється незалежно від харчової поведінки  ,  основною ознакою служить індекс маси тіла (від ІМТ 17,5 або нижче).

 

Фірко Руслана

Фірко Руслана

Записатись на консультацію +38 097 288 80 82