Вигорання: симптоми
Вигорання – це складна сукупність симптомів і ознак, які пов’язані з професійним стресом . Часто розвивається у працівників що працюють у сферах «людина-людина» . Симптоми вигорання у чоловіків схожі з сиптомами у жінок.
Симптоми вигорання включають втому, брак енергії, слабкість, порушення сну або труднощі з концентрацією уваги . З можливих симптомів – розвиток байдожості, обурення або втрата емпатії . Виражені фізичні скарги , такі як болі в спині, утруднене дихання або нудота можуть також з’явитися при вигорання .
Варто підкреслити що вигорання не є хворобою . Не існує обов’язкових критеріїв, за якими лікар можуть поставити діагноз . Швидше, вигорання ,описує ситуацію, в якій люди переживають психологічний стрес через професійну діяльність.
Однак є три основні комплекси симптомів що дозволяють запідозрити синдром вигорання:
- Виснаження: люди, які страждають від вигорання- виснажені, відмічають брак енергії. Постраждалі втомлені, депресивні, а також мають фізичні скарги.
- Відчуження: робота викликає стрес і розчарування. Є цинізм, емоційне дистанціювання по відношенню до роботи та колег.
- Зниження продуктивності: зниження концентрації уваги призводять до погіршення продуктивності .
Вигорання: лікування
Що робити при вигорянні, залежить від конкретного випадку. Вигорання може виникнути з різних причин . Лікування слід розробляти індивідуально для кожного випадку , аналізуючи причини, обставини та осистісні риси людини.
У доповіді Німецького агентства з оцінки медичних технологій (DAHTA) 2012 р. вчені досліджували різні методи вигорання.Найбільш науково обрунтованою та ефективною виявилась когнітивно-поведінкова терапія .
Вигорання – поради самодопомоги:
- Здоровий спосіб життя: Зверніть увагу на харчування, займайтеся фізичними вправами, достатньо сну.
- Практикуйте техніку розслаблення(майнфулнес ,дихальні практики ,медитація тощо)
- Чітко скорегуйте особисті вимоги щодо роботи та кар’єри та при необхідності скоригуйте їх .
Вигорання: визначення
Термін вигорання не такий молодий, як може здатися: ще в 1974 році американський психотерапевт Герберт Фрейденбергер придумав його. Своїми дослідженнями Фрейденбергер зосередив увагу на частому розвитку професійного стресу у працівників сфери охорони здоров’я .
Тож хоча вигоряння вже давно було предметом дослідження, чіткого визначення цього терміна немає . Точно те, що вигорання, не так легко діагностувати. Якщо дотримуватися широко розповсюджених міжнародних систем класифікації ВООЗ, так званого МКБ-10, в якому всі різні захворювання сортують, визначають та надають певний код, вигорання не є хворобою .
У DSM-5, системі класифікації діагнозів Американської психіатричної асоціації, « вигорання » не є самостійним діагнозом . У системі класифікації ВООЗ щодо захворювань вигорання перелічено у розділі “Проблеми, пов’язані з труднощами впоратися з життям”. Не існує також фіксованих критеріїв, за якими психіатри або психотерапевти можуть зорієнтуватися, якщо хочуть поставити діагноз .
З 2022 року ICD-10 буде замінений новою версією, ICD-11 де вперше вигорання описано як синдром , який виникає від «хронічного стресу на роботі» . Як самостійне захворювання з визначеним діагнозом , воно все ще відсутнє в системі класифікації.
Вигорання: причини
Вигорання – складне явище, для якого немає єдиної причини .
У всіх ситуацій, що викликають вигорання, спільним є те, що потерпіла людина самостійно не може впоратись з психологічним навантаженням . Такі стреси, як тиск на виконання, страх звільнення, або гіперболізоване бажання досягнути професійного успіху чи доходу в довгостроковій перспективі знижують працездатність . Завжди є особистий компонент, тому що різні люди по-різному переносять стрес.
Тому вигорання – це складне взаємозв’язок вимог, що випливають із робочого контексту та особи, до якої ставляться ці вимоги. У ряді досліджень було розглянуто, чи є певні моменти, які збільшують ймовірність того, що хтось переживе вигорання . Було визначено чотири моменти:
- Перфекціоністські погляди
- Сприйняття власної компетентності як низької
- Дуже виражена потреба в гармонії
- Зовнішнє переконання контролю (описує припущення, що ви можете діяти лише так, як просять вас інші)
Вигорання: діагноз
Не існує чітких критеріїв, за якими психіатри або психотерапевти можуть діагностувати вигорання . Але там, де немає чіткого визначення, є чіткі критерії, а також можна перевірити не чітко визначити, чи існує вигорання .
Найбільш поширений опитувальник по вигорянню є «Maslach Burnout Inventory», або стисло MBI . Він містить 22 питання, що охоплюють три категорії виснаження, знецінення та задоволеність роботою. Однак анкета не є науково підтвердженою, і її винахідниця, американська психолог Крістіна Маслах, також наголошує, що її не слід використовувати для діагностики .
Відповідно, онлайн-анкети та Інтернет-тестування в Інтернеті не підходять для самостійного з’ясування того, чи ви вигоріли .
Вигорання: наслідки
Вигорання походить з контексту роботи , але іноді поширюється і на інші сфери життя постраждалих . Такі симптоми , як виснаження, нестача енергії, депресія, біль у спині або шлунково-кишкові проблеми не обмежуються лише офісом, але можуть також підкреслити інші сфери життя. Наприклад, дозвілля, соціальні контакти, а також стосунки з партнерами або сім’єю.
Якщо родичі усвідомлюють, що комусь, хто їм близький, стає все гірше і що він постійно переживає і постійно незадоволений, вони можуть їх підтримати. Наприклад, заохочуючи їх відправлятися на екскурсії чи займатися хобі. Якщо ситуація погіршиться, вони також можуть підтримати їх у зверненні за медичною допомогою .
Профілактика вигорання
Для вигорання – важлива профілактика . Профілактика від вигорання , як правило , не надто відрізняється від реальної терапії . Для профілактики в процесі вигорання рекомендується проаналізувати рівень робочого стресу і розробити стратегію подолання .
Для запобігання вигорання корисно регулярно відпочивати. Ви також завжди повинні знати власні цілі та оцінити, чи реальні вони. Працівники повинні постійно стежити за балансом між роботою та життям .
Вигорання або депресія?
Є різниця між вигоранням і депресією : депресія – це хвороба , вигорання – ні . Тим не менш, обидва часто згадуються на одному контексті . Різниця, полягає в тому, що вигорання допомагає уникнути стресової ситуації – в основному це робота. З депресією самостійно справитись практично неможливо , негативні симптоми задіююють не лише професійну а й інші сфери жіття .
До прикладу: при вигоранні зазвичай корисна відпустка. Лікарі часто рекомендують багато сну. Для хворих на депресію лікарі радять навпаки активність.Однак небезпечно, якщо лікарі неправильно діагностують людей з вигоранням , хоча вони насправді страждають від депресії . Це може призвести до неправильного лікування депресії та погіршення стану.Тому люди, які підозрюють вигорання в собе не повинні покладатися на власні діагностичні навички , а проконсультуватись в спеціаліста .