Що таке межовий розлад особистості?
Серйозне психічне захворювання характеризується тим, що постраждалі емоційно нестабільні . У людей з межовим розладом особистості ця нестабільність проявляється у їхніх стосунках з оточуючими. У них також сильно змінюються почуття щодо себе. Зазвичай такі люди дуже імпульсивні.
У системі класифікації діагнозів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) МКБ-10 захворювання називають ” емоційно нестабільним розладом особистості “. Існує дві підкатегорії: так званий імпульсивний тип та межовий тип .
У системі DSM-5, діагностичної класифікаційної системи Американського психіатричного товариства APA, такий стан офіційно називається ” Межовий розлад особистості”.
Жінки страждають в три рази частіше , аніж у чоловіки .
Межовий розлад особистості: симптоми
Основна ознака – сильно порушена здатність до емоційної регуляції . Той, хто страждає від межового розладу особистості, реагує надзвичайно надзвичайно бурхливо. Навіть незначні події можуть змусити людей відчувати страх, відчай, гнів або почуття провини. Різкі перепади настрою – частина повсякденного життя осіб що страждають .
Люди, з межовим розладом , дуже бояться бути покинутими . Якщо це трапляється – навіть в уяві – це створює сильну внутрішню напругу . Гнів, страх і відчай, але також “внутрішня порожнеча” призводять до сильних негативних почуттів щодо себе .
Внутрішня напруга і негативні почуття до себе часто призводять до самопошкоджуючої поведінки . Деякі ріжуть руки або ноги, таку поведінку часто називають « дряпанням ».
Основні симптоми , що дозволяють запідозрити межовий розлад особистості включають:
- Нестабільні стосунки з оточуючими
- Нестабільний образ себе
- Надзвичайно мінливі емоцій ( аж до появи афектів)
- імпульсивність
За МКХ-10 існує поділ на два різні типи « емоційно нестабільного розладу особистості » – імпульсивного типу і прикордонного типу . Однак обидва типи засновані на одних і тих же діагностичних критеріях.
Межовий розлад особисобистості: відносини
Людям, які страждають на межовий розлад особистості важко вибудовувати та підтримувати міжособистісні стосунки з родичами , друзями чи партнерами . З одного боку, люди, які страждають , хочуть тісних стосунків , любові та близькості. З іншого боку, відчуття страху, провини та сорому не дають вибудовувати гармонійні стосунки з оточуючими .
Якщо негативні почуття стають нестерпними , особи з межовим розладом викликають ініціююють розрив стосунків щоб звільнити себе від незручної близькості.
Нестабільність часто зосереджується не тільки на стосунках , а й на тому, як зацікавлена особа сприймає партнера. Іноді людина, яка страждає на межовий розлад, ідеалізує партнера чи члена сім’ї ,а згодом знецінює цю ж людину Така поведінка важка для розуміння оточуючим.
Межовий розлад особистості: терапія
Межовий розлад особистості – серйозний психічний розлад . В принципі, існують різні психотерапевтичні методи для лікування . Окрім цього можливе застосування певних медикаментів для усунення негативних симптомів.
- Діалектична поведінкова терапія (DBT)
- Когнітивна терапія / схемотерапія
- Сфокусована на переносі терапія
Під час лікування терапевти спочатку намагаються уточнити, які симптоми має пацієнт. Якщо він суїцидальний (розмовно втомлений від життя) або травмує себе, це має найвищий пріоритет . Основна увага приділяється допомозі пацієнту краще регулювати свої емоції.
У діалектичній поведінковій терапії (ДПТ) психотерапевт поєднує підходи з поведінкової терапії , когнітивної терапії , гештальту та гіпнотерапії та з філософії Дзен. З одного боку, пацієнти дізнаються, що насправді є особистісною межею. У той же час терапевт навчає навичкам, які повинні допомогти розпізнати та запобігти небажаній поведінці . ДПТ проводиться в індивідуальних та групових зборах.
Схема терапії ґрунтується на припущенні , про наявність дисфункційних схем, які в даний час причиною розлади є. Спочатку вони не усвідомлююються пацієнтом і важко доступні. У схема-терапії терапевт намагається змінити ці схеми.
Сфокусована на переносі терапія :причина межового розладу особистості, відповідно до припущенням цієї форми терапії , полягає в реакції об’єкта ( людина , що страждає на даний розлад ) до об’єкта ( партнер , подруга, сім’я). Пацієнт повинен перенести це порушене відношення до терапевта, а потім обоє працювати над цим.
Ліки відіграють лише незначну роль у лікуванні межових розладів . Вони не можуть допомогти постраждалим самостійно. Однак певні терапевти використовують їх , наприклад , для стабілізації настрою.
Межовий розлад особистості: причини
Межовий розлад особистості є складним захворюванням , для якого неіснує єдиної причиеи. Генетичні впливи, а також певний життєвий досвід відіграють вагому роль у його розвитку .
Якщо мова йде про характеристики, що впливають на темперамент, такі як виражена імпульсивність або швидка зміна настрою, це, як правило, генетично-успадковані чинники. Травмуючий життєвий досвід в поєднанні з генетичними чинниками може бути причиною розвитку межового розладу особистості.
Межовий розлад: діагностика
При межовому розладі особистості можуть виникати такі симптоми :
- Особа що страждає має виражений страх бути покинутою .
- Відносини з іншими людьми вкрай нестійкі . Вони коливаються між тотальною ідеалізацією та крайньою зневагою.
- У постраждалих немає постійного уявлення про себе – іноді вони подобаються собі, іноді – ненавидять себе .
- Люди що страждають вкрай імпульсивні . Імпульсивність може проявлятися в різних сферах (витрачання грошей, сексуальність, ризиковане керування автомобілем, переїдання).
- Суїцидальність (згадана в розмовах), загроза самогубства, самопошкодження поведінки
- Постраждалі також емоційно нестабільні. Емоції можуть швидко змінитися від нормального емоційного стану до депресії, страху чи гніву. Однак емоційний стан зазвичай не триває довго (години замість днів).
- Постійне відчуття порожнечі
- Проблеми з регуляцією злості
- Деякі можуть мати параноїдні симптоми .
Існують різні тести , за допомогою яких психіатри та психотерапевти можуть визначити, чи страждає пацієнт від межового розладу особистості . Є анкети, інтерв’ю, а також самотести . Дуже розповсюдженою процедурою є структуроване інтерв’ю (Міжнародна експертиза розладів особистості). Це включає як критерії так званого діагностичного та статистичного посібника щодо психічних розладів (DSM-5), систему класифікації в США, так і міжнародну класифікацію захворювань (МКХ-10).
Межовий розлад особистості: курс та прогноз
Захворювання починається здебільшогщ в дитячому або підлітковому віці. Розвивається поступово , поки не досяг свого піку у більшості постраждалих у середині 20-х років. Тоді ,зазвичай ,стихає. Відповідно до цього , більшість пацієнтів, які перебувають на лікуванні у лікарнях за самопошкодження, мають вік від 15 до 24 років.
У кількох довготривалих дослідженнях дослідили, як протікає захворювання, а також які наслідки зберігаються і надалі. Цифри незначно відрізняються залежно від дослідження, але в більш ніж половині випадків відсутні негативні симптоми після виліковування.