Що таке обсесивно-компульсивний розлад і як його найкраще лікувати?

Визначення: Що таке ОКР?

Обсесивноо-компульсивний розлад (ОКР) – це тривожний розлад, при якому у людей виникають повторювані, небажані думки, ідеї чи відчуття (обсесії), які змушують змусити їх робити щось повторюване (компульсії). Поведінка, що повторюється, наприклад, миття рук, перевірка речей чи прибирання, може суттєво заважати повсякденній діяльності людини та соціальній взаємодії.

Обсесивно-компульсивний розлад: катастрофічне мислення

Рівень тривоги дуже високий у людей, які страждають на ОКР- вони схильні думати про катастрофу (Приклад обсесивно-компульсивного розладу, який проявляється катастрофічним мисленням: “Якщо я не правильно зачинив вхідні двері то грабіжники неодмінно залізуть в мій дім   »).

Тому вони не раз перевіряють, чи дверцята зачинені, і часто виконують спеціальні ритуали, такі як поворот ключа назад і назад рівно десять разів, кілька разів струшують ручку, кладуть руки на двері . Наприкінці дехто сфотографує двері на мобільний телефон . Такі дії призводять до зниження тривоги та внутрішнього напруження на певний час .Люди що страждають на ОКР мають ілюзорне враження, що їх нав’язлива поведінка насправді дозволяє уникнути катастрофи( нападу чи хвороби). Інші ж усвідомлюють, що їх поведінка досить перебільшена або навіть безглузда. Вони відчувають себе незручно і соромляться, деякі навіть розвивають ненависть до обмежень. Однак, коли вони намагаються чинити опір нав’язливим думкам і не в змозі їх виконати, вони відчувають  неспокій, що може посилитися до тривоги. Також можуть виникати такі фізичні симптоми, як тремор, пітливість та прискорене серцебиття. Як тільки людина здійснює нав’язливі дії, напруга стихає.

Нав’язливо-компульсивний розлад: частота

Близько двох-трьох відсотків населення  України страждає від ОКР . Зазвичай він розвивається у віці від 20 до 25 років, але може виникати і в більш пізні роки або в дитинстві. 

Нав’язливо-компульсивний розлад: симптоми

Нав’язливо-компульсивний розлад можуть проявлятись різними способами. Фахівці розрізняють нав’язливі вчинки та нав’язливі думки . Поки здійснюються нав’язливі дії , нав’язливі думки мають місце лише у свідомості. Однак рідко трапляється, що у людини є лише нав’язливі думки без нав’язливих дій, від 70 до 90 відсотків постраждалих страждають від обох розладів, наприклад, від обов’язкового контролю та нав’язливих думок .

У найбільш поширених видів примусових дій , включають в себе:

 • Обов’язкове миття / чищення
 • Впорядкованість
 • Обов’язковий збір (сюди також входить ” синдром Мессі “)
 • Обов’язковий підрахунок
 • Примус повторення
 • Обов’язковий дотик

Характерні риси нав’язливих думок :

 • Одержимість
 • Магічне мислення
 • Негативізм

Коли ритуали викликають занепокоєння?

Звичайно, деякі з цих форм поведінки трапляються і у здорових людей. Наприклад, багато людей ще раз перевіряють, чи справді вимикається праска перед виходом з квартири. Ступінь цих дій є визначальною для діагностики як психічного розладу: ви витрачаєте лише кілька хвилин на перевірку пічки, вікна та дверей, або на це потрібно піти годину? Ви просто відчуваєте себе безпечніше, коли ви все знову перевірили чи боїтеся спричинити жахливу катастрофу, як пожежу чи повінь?  Якщо ви не перевіряєте, чи дверцята зачинені, чи відчуваєте  величезне внутрішнє напруження та страх, настільки сильний, що вам доведеться здійснити перевірку?Людина сильно страждає від необхідності виконувати свою компульсивну поведінку і не можуть зупинитися. Це страждання –  явний симптом того, що існує психічне захворювання.

Серйозні наслідки OКР

Людям що страждають від ОКР доводиться вкладати багато сил і часу щодня, щоб виконати повторювальні дії, в середньому  на це витрачається до чотирьох годин на день! Така поведінка порушує щоденне функціонування та призводить до дистрессу рідних. Загалом, всі обмеження можуть обтяжувати професійне та приватне життя людини, призводити до звільнення, розлуки та соціальної ізоляції та сприяти розвитку інших захворювань, таких як депресія чи залежність. 

OКР як ознака інтелекту ?

Зігмунд Фрейд, засновник психоаналізу, стверджував, що люди з ОКР мають більш високий коефіцієнт інтелекту. Дослідження університетів Бен-Гуріона, штату Техас та Північна Кароліна (Chapel Hill) спростувало цю тезу . У метааналізі дослідники дослідили 98 психіатричних досліджень і виявили, що нав’язливі-компульсивні захворювання не пов’язані з більш високим коефіцієнтом інтелекту, але уражені зазвичай мають нормальний IQ.

Помилково також, що у людей, які страждають ОКР, є порушення пам’яті. Наприклад, повторна перевірка печі не викликана тим, що зацікавлена особа обробляє сприйняту інформацію («Піч вимкнена») погано і не зберігає її в пам’яті, а тим, що дуже боїться помилитися .У моменти, які не мають нічого спільного з провиною та відповідальністю, людина не сумнівається у своїй здатності пам’ятати.

Нав’язливі думки

Приклади з нав’язливих думок :
Більшість нав’язливих думок мають агресивний, сексуальний або блюзнірський зміст. Наприклад, постраждалі придумують нецензурні слова під час ділової зустрічі або трапези зі своїми знайомими та бояться, що вони  вимовлять ці терміни вголос, а інші можуть подумати, що вони “божевільні”.  Хворі на ОКР жахаються, що мають ці думки і соромляться цього. 

Так зване магічне мислення також є однією з нав’язливих думок . Постраждалі зазвичай розвивають свої власні переконання, такі як: якщо я отримаю 22 місце в літаку, політ пройде вдало, або якщо моя улюблена пісня зараз грає на радіо, я завтра добре здам іспит. Інші бояться, що певна думка може мати для когось руйнівні наслідки. Наприклад, вони читають повідомлення про смерть незнайомця в газеті і думають, що це може спровокувати смерть їхнього власного родича чи близького друга.

Компульсії:

Це певні дії, повторювані часто і за певними правилами. Хвора особа не довіряє власному сприйняттю та потребує цих ритуалізованих дій, щоб дати собі відчуття безпеки.Виконання цих   дій призводить до відчуття розслаблення. 

Приклади нав’язливих дій:

Обов’язкове миття / примусове прибирання : Постраждалі люди  бояться заразитися   і тому дуже часто інтенсивно очищають тіло, особливо руки. Наприклад, як тільки ви торкаєтесь дверної ручки або потискаєте руки, ви відразу відчуваєте бажання ретельно очистити руки.Деякі очищають шкіру від рук до ліктів протягом п’яти-десяти хвилин. “Манія чистоти” поширюється на всю квартиру для деяких людей, іноді такі люди використовують поверхневі дезінфікуючі засоби, які зазвичай використовуються в лікарнях для того, щоб знищити всі мікроби в домашніх умовах.

Вимога контролю : Наприклад,  потреба перевірити двадцять разів, чи вимкнено плиту чи праску.Деякі нав’язливо-компульсивні пацієнти мають контрольний список, згідно з яким вони перевіряють квартиру (наприклад, спочатку розетки, потім плита, потім кран, потім двері). Якщо контроль над однією з цих речей не відбувся- вони починають з самого початку перевіряти все. Очевидно, що вихід із  будинків  потребує значних зусиль.

Обов’язковий порядок :  необхідність в упорядкуванні всіх  предметів в квартирі та на робочому місці за певною системою. Цей принцип порядку вони визначають самі.Якщо це не так, особа стає дуже неспокійною, відчуває сильну внутрішню напругу, а потім – у прямому розумінні цього слова – намагається швидко відновити звичний порядок.

Обов’язковий підрахунок : У постраждалих є нав’язлива потреба виконувати ритуали підрахунку. Вони постійно перераховують речі чи людей, з якими стикаються у повсякденному житті, також це можуть бути вуличні ліхтарі, дерева, машини та перехожі .

Крім того, у людей що страждають на ОКР виникають великі проблеми з ефективним плануванням повсякденного життя, виконанням завдань структуровано та відокремленням важливого від неважливого.

Синдром накопичення(синдром Мессі ): з часом житло стає все більш засміченим . Однак причини такого синдрому засмічення різноманітні, це може бути обсесивно-компульсивне захворювання, а також тривожний розлад, депресія, звикання або недоумство.

Синдром засмічення зустрічається у всіх соціальних класах, пік захворювання припадає на людей середнього віку. Особливою формою синдрому Мессі є так званий догляд  за  тваринами . У середньому в таких притулках(розташованих в квартирі)  є до 70 тварин, які дуже страждають від обмеженого простору  харчування та гігієни.  Недостатньо просто прибирати квартиру,  людина, яка страждає на синдром засмічення, абсолютно потребує психотерапевтичної допомоги.

Нав’язливо-компульсивний розлад у дитини 

Для дітей дуже важливі ритуали, інолі це дає  їм відчуття безпеки, наприклад, ми читаємо казку  перед сном увечері, цілуємо на прощання , коли дитина ходить в дитячий садок, або тричі дмухаєм на ранку, щоб вона   швидше  загоїлась.

У часи потрясінь, наприклад,  при  переїзді до іншого міста, зміни школи дитина може розробити власні ритуали, щоб краще впоратися із ситуацією. Більшість з них нешкідливі і часто зникають . Батьки повинні, однак, бути настороженими, коли дитина раптом  стає депресивною,  розвиває помітну повторювальну поведінку, наприклад, часто миє руки, часто рахує певні речі чи перевіряє вікна та двері.

 Якщо батьки помічають таку поведінку у свого потомства, вони повинні звернутися до дитячого та підліткового психіатра за порадою.

Нав’язливі дії в основному здійснюються дітьми, щоб полегшити страхи або уникнути пустощів.

Нав’язливо-компульсивний розлад: фактори схильності

Спадковість відіграє важливу роль у розвитку обсесивно-компульсивного захворювання. Причини виникнення ОКР в дитячому віці

Батьківське виховання також має значення у розвитку обсесивно-компульсивних захворювань. Часто ОКР походять із дуже суворих сімей, які мають великі сподівання на дітей та карають за помилки.

Обсесивно-компульсивний розлад: терапія

Важливо , щоб терапевт під час лікування звертав увагу на наявність у пацієнта інших психічних розладів. До 70 відсотків ОКР страждають від депресії, до 35 відсотків – від тривожного розладу і до 24 відсотків – від соціальної фобії. Тільки якщо ці захворювання також лікувати, терапія ОКР може бути успішною.

Нав’язливо-компульсивний розлад: когнітивно-поведінкова терапія

Основний принцип когнітивно-поведінкової терапії полягає в тому, що люди можуть змінити будь-яку поведінку, яку вони засвоїли. Когнітивн-поведінкова терапія складається з двох основних напрямів:

 • У лікуванні повторювальних дій (компульсій) перший крок – це змінити помилкові уявлення та більш об’єктивно (пізнавально) розглянути страхи, які полегшуються виконанням цієї дії.

Наприклад, терапевт обговорює з пацієнтом, яка ймовірність того, що насправді виникне ситуація, яка лякає, і наскільки це небезпечно, наприклад: ‘’Який реальний ризик захворіти на інфекційну хворобу, після рукопожаття’’ .

 • З іншого боку, лікування полягає у практиці обмежень.

Ключову роль тут відіграє експозиційна  терапія  , при якій пацієнт у супроводі терапевта проживає ситуацію, яка зазвичай викликає нав’язливу дію (наприклад,  торкається рукою предмет, що може містити мікроби),  і діє проти обмеження (пацієнт залишає кухню, не перевіряючи плиту, він не миє руки після їзди в автобусі).

Основна мета-  витримати почуття, які виникають при виконанні цих маніпуляцій . Пацієнт помічає, що внутрішнє напруження і страх стихають через певний час, не виконуючи  нав’язливих дій. Ця  вправа повторюється до тих пір, поки зацікавлена особа більше не відчує (сильний) порив здійснити компульсії, а рівень страху і напруги  знижується .

З нав’язливими думками поведінкова терапія полягає в тому, щоб усвідомити різницю між думками та діями. Тож думка «я вдарю колегу по обличчю»  не є ні злочином, ні причиною для сорому. Багато людей думають про щось подібне із гніву ) . Крім того, дія зазвичай відбувається не на основі однієї думки, а на основі рішення, яке приймає людина.

Так звані тренування з звикання до себе зарекомендували себе , як такі,що здатні подолати нав’язливі думки . Пацієнт вчиться допускати нав’язливі думки під час терапії і може обговорити з терапевтом, як він до цього ставиться.

Таким чином він може звикнути до нав’язливих думок і все частіше сприймає їх менше як загрозу. 

Використовуючи терапію, орієнтовану на усвідомленість , пацієнт використовує методику, за допомогою якої він сприймає нав’язливі думки , але не реагує на них, не оцінює їх, а натомість “дозволяє їм рухатися далі, як хмара в небі”. Це корисно, якщо зацікавлена людина зосереджується на диханні та приємних речах у навколишньому середовищі.

Нав’язливо-компульсивний розлад : самодопомога

Лікування  обсесивно-компульсивного захворювання самостійно важко, практично неможливо. Тому людям які страждають від ОКР вкрай необхідна терапевтична підтримка. 

Нажаль насьогодні обсесивно-компульсивний розлад все ще є «таємною хворобою», про яку люди не люблять говорити через почуття сорому та страху бути «божевільними» .

Різниця обсесивно-компульсивного розладу та компульсивного розладу особистості

Люди з нав’язливо-компульсивним розладом особистості надзвичайно точні, педантичні , вони надмірно сумлінно виконують завдання та контролюють усе два та три рази . Вони суворо дотримуються всіх правил і не допускають жодного винятку. Вони також наполягають на тому, щоб інші підкорялися своїм звичкам.

На відміну від людей, постраждалих від обсесивно-компульсивного розладу , вони не страждають від своєї компульсивної поведінки. Навпаки, вони, як правило, переконані, що роблять все правильно, і не помічають своєї педантичної манери.

Фірко Руслана

Фірко Руслана

Записатись на консультацію +38 097 288 80 82