Розлад з пристумами переїдання
Втрата контролю над своїми харчовими звичками характерна ознака розвитку розладу харчової поведінки з переїданням .Люди , що страждають можуть споживати дуже велику кількість їжі за короткий час – зазвичай це кілька годин.
Голод і насолода тут не грають ролі, а також немає почуття ситості. Тому такі особи часто мають зайву вагу або страждають від ожиріння. Однак зворотне не вірно: не кожен із зайвою вагою або ожирінням страждає від розладу з приступами переїдання. Характерно також, що вони їдять поодинці і приховують ці прийоми їжі від інших – навіть від друзів або родини.
На відміну від анорексії або булімії, люди, які страждають від розладу з епізодами переїдання, не вживають заходів, щоб протистояти набору ваги: не голодують ,не викликають блювоти і не здійснюють надмірного спалювання калорій.
Розлади з приступами переїдання: визначення та частота
Це одне з найпоширеніших розладів харчової поведінки . Хоча немає точної статистики відомо,що жінки страждають частіше аніж чоловіки . Близько 1,6 відсотка жінок та 0,8 відсотка чоловіків в Україні страждає на цей розлад . Існують дані з більш високими показниками- до 3 відсотків. В основому страждають в дорослому віці . Проте варто зазначити-у 1,6 відсотків дітей та підлітків також розвиваються розлади харчової поведінки . В середньому харчова залежність починається в 12, 6 років. Однак повна клінічна картина для них рідкісна. Частота розладів харчової поведінки збільшується з віком .
Особливо страждають люди, які лікуються від ожиріння Із 100 людей із зайвою вагою, які хочуть знизити свою вагу 15 – 30 мають розлад харчової поведінки з приступами переїдання .
Симптоми :
- Люди з розладом харчової поведінки з епізодами переїдання без розбору споживають тонни їжі протягом короткого часу , наприклад, двох годин. Деякі поглинають до 4500 калорій одним махом.
- Як правило, втрачають контроль над кількістю їжі.
Коли ці напади трапляються протягом шести місяців, принаймні, два дні на тиждень діагностуємо розлад харчової поведінки з епізодами переїдання .
Крім того, щонайменше три з наступних симптомів мають місце в клінічній картині :
- Люди що страждають їдять дуже швидко – вони дійсно пожирають їжу.
- Тривале відчуття голоду супроводжує епізод переїдання .
- Ви припиняєте їсти лише тоді, коли виникає відчуття повноти . Іноді хворі люди їдять неконтрольовано кілька годин. Після цього вони вже не можуть сказати, коли напад насправді почався і припинився.
- Більшість із них приховують свій епізоди переїдання від сорому – вони їдять поодинці та непоміченими. Також вони нікому про це не розповідають згодом.
- Більшість страждає психологічно від своєї неконтрольованої харчової поведінки, що знаходиться поза їх контролем.
Люди з цим розладом не намагаються компенсувати калорії, які вони спожили і не намагаються регулювати свою вагу: вони не викликають юлювоти, не голодують, не приймають проносні та не займаються надмірними фізичними вправами. Це відмінність від булімії та анорексії.
Розлади харчової поведінки епізодами переїдання: терапія
Цілями лікування є:
- Визначення та унення трігерів(провокуючих подій)
- Зменшення кількості/ частоти епізодів переїдання
- Лікування супутніх захворювань, таких як депресія або тривожність
- Формування здорових харчових звичок .
- Лікування ожиріння .
- Розробка стратегії для запобігання рецидивів .
Харчова залежність: огляд терапії
Існує кілька способів боротьби з харчовою залежністю .
Найважливіші:
- Психотерапія : ефективними є когнітивно-поведінкова терапія(КПТ) та міжособистісна психотерапія .
- Структуровані програми самодопомоги : робочі матеріали з інформацією та терапевтичними кроками для подолання розладу. Програми самодопомоги здебільшого базуються на принципах когнітивно-поведінкової терапії. Тоді вони демонструють найбільші ефекти.
- Ліки : лікарі іноді використовують ліки . До них відносяться, наприклад, антидепресанти другого покоління (наприклад, флуоксетин), центральні нервові стимулятори (наприклад, лісдексамфетамін) або протисудомні засоби (наприклад, топірамат). Ліки зазвичай застосовують лише короткий період часу і поступаються психотерапії. Всі медичні препарати мають побічні ефекти які потрібно враховувати.
- Зменшення ваги : консервативне (дієта, фізичні вправи, харчова поведінка), медикаментозне лікування або хірургічне .
Іноді лікарі комбінують кілька методів терапії , однак, схоже, психотерапія має найкращі наслідки.
Розлади харчової поведінки з епізодами переїдання: причини
- Генетичні чинники : схильність до розладів харчової поведінки може успадковуватись .
- Речовини, що містяться в головному мозку : останні дослідження показують, що рівень певних хімічних речовини в головному мозку (наприклад дофаміну) визначає харчову поведінку людини .
- Проблеми в області виконавчих функцій у мозку, які впливають на поведінку прийняття рішень, контроль імпульсів та планування дій. Причинно-наслідковий зв’язок із розладами харчової поведінки недостатньо вивчений.
- Психосоціальні фактори , наприклад критичні життєві події, такі як розлука батьків , а також знецінення, стрес у школі, депресія тощо .
- Фактори, характерні для розладу харчування : обмежена харчова поведінка (голодування), емоційне харчування (щоб заспокоїтись, зменшити стрес тощо), ризикована харчова поведінка серед батьків (вони є зразками для наслідування), Турбота про вагу тіла, негативний образ тіла, незадоволення фігурою, яскраво виражений ідеал для схуднення.
- низька самооцінка
- Сексуальне та фізичне насильство: люди, які страждають на РХП , повідомляють про це частіше.
Розлади харчової поведінки з епізодами переїданя: діагностика
За допомогою самотестування ви можете визначити чи наявність чи відсутність розладів харчової поведінки . Важливо відрізняти РХП з епізодами переїдання від інших форм харчових розладів. Лікар тповинні виключити інші захворювання, такі як депресія , біполярний розлад та межовий розлади особистості . При цих захворюваннях також спостерігається підвищений апетит, збільшений прийом їжі, імпульсивна поведінка аж до прийомів їжі з втратою контролю.
Критерії Міжнародної класифікації хворіб (МКХ-10). для розладу харчової поведінки з епізодами переїдання:
- Епізоди переїдання супроводжуються відчуттям втрати контролю
- Для характеристики епізоду переїдання підходять 3 з 5 перелічених ознак: їсти швидше, ніж зазвичай; відчуття переповненості ; їсти багато; вживання їжі наодинці через сором; відсутні епізоди голодування
- Частота епізодів з переїданням: не менше двох разів на тиждень за півроку.
- Відсутність заходів скерованих на контроль ваги
Тяжкість розладу залежить від частоти епізодів переїдання .
Розлади харчової поведінки з епізодами переїдання : лікування
Дослідження показали, що без лікування більшість (64 відсотки) людей, які страждають , відповідають усім або майже всім діагностичним критеріям після одного року . Ризик рецидиву також є порівняно високим при цьому розладі харчової поведінки без лікування – однак, значних досліджень та даних все ще бракує.