Шизофренія: ознаки 

Шизофренія – це психічне захворювання,  одним із проявів якого є ендогенній  психоз .  Більшість  хворих мають поодинокі симптоми що передують розвитку психозу  . Але  часто вони  настільки неспецифічні, що не одразу говорять про шизофренію як клінічну картину. Ні сама людина, ні оточуючі не пов’язують симптоми з таким серйозним психічним розладом.

Існує кілька ранніх попереджувальних ознак, які можна використовувати для виявлення шизофренії:

 • Проблеми зі сном
 • Пригнічений настрій, зневіра
 • Напруженість, нервозність, неспокій
 • Розлади , пам’яті та концентрації уваг
 • Підвищена чутливість до світла і шуму
 • Конфліктогенність
 • Недовіра до оточуючих та хибні уявлення  про себе .
 • Самоізолююча поведінка
 • Занедбаний зовнішній вигляд

Деякі дослідження  вказують на те, що шизофренію можна було побачити діагностувати по руху очах, оскільки їх рухи змінюються. Крім того, сітківка очей виявляється тоншою у хворих, ніж у здорових людей, згідно з дослідженням університетської клініки Ульма.

Існує кілька форм шизофренії, симптоми різняться за типом і вираженістю. Кожна форма фокусується на інших симптомах.

Параноїдна шизофренія .

Хворі на параноїдальну шизофренію мають марення різного роду і уявляють собі речі, які не мають нічого спільного з реальністю. У хворих виражений страх переслідування. Інші вибудовують теорії змови, вважають, що вони серйозно хворі або покликані на виконання вищих завдань.

У більшості наявні галюцинації, переважно акустичні .Таким чином людина з шизофренією може чути голоси, хоча насправді ніхто  не розмовляє. Голоси в голові як правило описують усі дії, які вони роблять, або дають їм вказівки та команди. Деякі ведуть розмови з собою .Люди з шизофренією відчувають себе в середовищі інших людей чужаками – межі між его та навколишнім середовищем розмиваються. Фахівці називають це: «Я розлад» . Більшість хворих впевнені, що інші можуть читати їхні думки, впливати на їхній зміст. Вони відчувають себе маніпульованими, дистанційно контрольованими або гіпнотизованими ззовні.

На відміну від інших форм шизофренії, параноїдна шизофренія навряд чи впливає на настрій, почуття, мову, рухи .

Гебефренічна шизофренія .

Типові симптоми :

 • Емоційна депривація : настрій , майже не мінливий,  почуття «сплощені».  Люди ,що страждаютьо сміються і хихикають у ситуаціях, які насправді є серйозними.
 • Формально порушене мислення : пацієнти  не взмозі виконати нескладне завдання , в розмові  перескакують  з однієї теми на іншу.
 • Невідповідна поведінка , яка не підходить до ситуації: люди з шизофренією іноді роблять рухи, які здаються химерними,  незрозумілими для інших. 
 • Соціальна  некомпетентність – проявляється  у відсутності друзів. Постраждалі люди не можуть встановити тісні соціальні контакти.

Більшості  неусвідомлюють наявність захворювання.

Кататонічна шизофренія – симптоми

Ця форма шизофренії особливо впливає на рухові навички та рухи. Вона зустрічається рідше. 

 • Химерні рухи : У постраждалих високий рівень хвилювання та величезне бажання рухатися. Тому вони часто бігають туди-сюди безцільно або виконують однакові стереотипні рухи. 
 •  Ступор: тривалий час залишаються  дивних позах (протягом багатьох годин).Такий стан раптово змінюється  бурхливим збудженням та агресивністю .

Що таке шизофренія?

Шизофренія за визначенням – це психоз, точніше ендогенний психоз. Це означає, що психічне захворювання виникає «зсередини», без особливих негативних переживань чи фізичних причин. Люди з психозом втрачають зв’язок із реальністю, мають марення та переживають порушення сприйняття, мислення, мови та почуттів.

Слово шизофренія означає щось на кшталт “розбитий розум” (грецьке schizein = “розколоти, розколоти, розколоти” і phrēn “розум, душа, розум”). Швейцарський психіатр Євген Блелер придумав цей термін у 1911 році.

Важливо,  що інтелект та інтелектуальні здібності постраждалих зазвичай не погіршуються, принаймні, на початку хвороби. 

Шизофренія: скільки хворіє і в якому віці?

Чстота- приблизно 4,6 на1000 людей . Щороку близько 15 на 100 000 жителів повторно  діагностують шизофренію. Чоловіки і жінки уражаються майже однаково часто, але чоловіки хворіють на три-чотири роки раніше. Психічне захворювання зазвичай з’являється вперше у віці від 15 до 35 років. Більшість – а саме 65 відсотків – молодші за 30 років при постановці діагнозу. Захворювання частіше зустрічається серед людей із низьким рівнем освіти, низьким соціально-економічним статусом та серед одиноких людей. Питання про те, чи є соціальна несприятливість причиною шизофренії, ще не з’ясоване.

Види шизофренії: три різні форми

Шизофренія має багато облич.  Психіатри виділяють три основні форми шизофренії:

 • Параноїдна шизофренія : Найчастіше зустрічається приблизно в 65 відсотках випадків. Зазвичай  починається у віці від 25 до 35 років. Марення і галюцинації характерні для параноїдальної шизофренії.
 • Гебефренічна шизофренія : ця форма зазвичай починається у віці від 15 до 25 років. Перш за все, це впливає на розум та емоційний світ.
 • Кататонічна шизофренія : Зазвичай  починається між 15 і 25 роками. Проявляється в порушеннях рухових навичок і рухів.

Крім цих трьох основних форм, існують і інші,  що рідше  зустрічаються .

Шизофренія: причини в основному невідомі

Причини шизофренії досі незрозумілі. Однак експерти підозрюють, що кілька нейробіологічних, психологічних та соціальних факторів повинні працювати разом, щоб захворювання фактично вибухнуло.  Хворі на шизофренію більш чутливі (вразливість), меншу стійкість (стійкість) і менше здатні протистояти стресовим життєвим подіям. Причина  криється в генах (генетична диспозиція). 

Шизофренія: перебіг дуже різний

Близько у  20 відсотків хворих спостерігається ремісія :  тобто більше не виникає нового психотичного епізоду . Але справи не завжди йдуть так добре: у 60 із 100 людей, які мали перший епізод, спостерігається рецидив протягом двох років.

Гострий психоз може тривати тижні або навіть місяці і лише потім стихати.У приблизно чверті людей із шизофренією симптоми ніколи не згасають повністю, а повільно посилюються – і тоді зберігаються. Симптоми часто виражені і важко піддаються лікуванню.

Дуже багато постраждалих потребують великої допомоги та підтримки, щоб впоратись із побутом. Деякі вже не можуть працювати. Соціальне життя також страждає : багатьом важко налагодити соціальну комунікацію. Це також має наслідки: відмова від школи, університету чи професійної підготовки, безробіття, зниження соціального рівня, низький заробіток або дострокове вибуття на пенсію. Крім того, захворювання на шизофренію все ще соціально пов’язане із стигмою. Хворі люди маргіналізовані і менш прийняті.

Шизофренія: Тривалість життя падає

Шизофренія також впливає на тривалість життя. Постраждалі вмирають в середньому на десять років раніше. Особливо ризикують хворі люди з частими рецидивами. Причини цього:

 • Наркоманія: збільшення споживання алкоголю, нікотину та наркотиків
 • Інші захворювання, такі як інфекції , діабет , серцев-судинні захворювання – або в результаті способу життя, або через побічні ефекти ліків

Шизофренія: діагностика

 МКХ-10 Міжнародна класифікація хворіб  : F20.0 – параноїдна шизофренія, F20.1 – шизофренія, а F20.2 – кататонічна шизофренія.

Діагноз шизофренія встановлює досвідчений психіатр, який добре знайомий з клінічною картиною. Тому що іноді інші фізичні або психічні захворювання можуть мати схожі  симптоми (наприклад, депресія , біполярний  розлад, обсесивно-компульсивний розлад або пухлини головного мозку )

Діагноз шизофренії виставляється психіатрами на основі різних критеріїв, наприклад:

 • Симптоми повинні зберігатися принаймні чотири тижні: наєявні марення та акустичні галюцинації (чути голоси).
 • Лікарі спостерігають за поведінкою  пацієнта протягом певного часу .
 • Обговорення з родичами надає додаткову інформацію про стан, скарги та поведінку
 • Психологічні тести: увага, зосередженість, пам’ять
 • Фізикальне та неврологічне дослідження (функція нервової системи), а також методи візуалізації, такі як комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ), щоб виключити інші захворювання
 • Аналіз крові
 • Тестування на наркотики
Фірко Руслана

Фірко Руслана

Записатись на консультацію +38 097 288 80 82